Porównywarka depozytów i inwestycji

Okres lokowania środków
Produkt

Wyniki wyszukiwania dla depozytów i inwestycyji. Liczba wyników - 1.

Image placeholder
Fitnes App

Fitnes App

INWESTYCJE

Produkt

10000zł

Kwota

10,000%

Oprocentowanie

250zł

Zysk nettoLink nie działa?

Przydatne odpowiedzi

Przeczytaj, co warto wiedzieć przy korzystaniu z produktów depozytowych, strukturyzowanych, oraz inwestycyjnych.

Podatek belki jest to podatek pobierany od każdego uzyskanego zysku z produktów depozytowych lub inwestycyjnych w bankach oraz instytucjach pozabankowych. Wynosi on 19% i najczęściej jest już rozliczane przez daną instytucje (zatem dla przykładu po wpłaceniu środków na lokatę otrzymujemy kwotę już na "czysto").

Konsekwencje niespłacania w terminowy sposób kredytu mogą być naprawdę różne, w pierwszych dniach (lub nawet tygodniach) bank przypomina o konieczności uregulowania rat. Po bez skutecznym wezwaniu sprawa zostaje skierowana do sądu, a tam jest wydawany tytuł wykonawczy. Po jego uzyskaniu komornik może podjąć działania egzekucyjne.

Zysk w skali rocznej oznacza, że odsetki w takiej wysokości zostaną naliczone dopiero za cały rok, jeżeli lokata lub konto oszczędnościowe jest na krótszy okres, zostanie to naliczone proporcjonalnie do tego okresu. Dla przykładu po wpłacie 10 tys. zł na lokatę 3% otrzymamy po 12 m kwotę 300 natomiast jeżeli lokata będzie na 3 % lecz na okres 6 miesięcy, nasz zysk wyniesie 150 zł (należy pamiętać, że od każdego zysku należy również odliczyć podatek belki).

Lokata od innych produktów depozytowych najczęściej wyróżnia się tym, że mamy na niej gwarantowane oprocentowanie a wcześniejsze jej zerwanie skutkuje niewypłaceniem odsetek lub w skrajnych sytuacjach może zostać pobrana opłata. Zatem zamrażamy środki na pewien okres, po którym bank wypłaca nam nasz kapitał oraz uzyskane odsetki.

Konto oszczędnościowe wyróżnia się tym, że ma stosunkowo niższe oprocentowanie niż na lokacie, lecz nasze środki (w dobrych bankach) najczęściej są w każdej chwili dostępne. W przypadku niektórych banków za na przykład kolejną wypłatę z takiego konta niż 1 w danym miesiącu mogą zostać pobrane opłaty. Odsetki mimo wypłaty w różnych okresach, zawsze są nam naliczane sukcesywnie za każdy dzień oszczędzania.

Inwestycje i produkty strukturyzowane najczęściej wyróżniają się tym, że mają większe oprocentowanie niż standardowe produkty depozytowe. Natomiast często oprocentowanie, jak i wpłacony kapitał nie są gwarantowane, najczęściej uzależnione są od przedmiou, w które dany produkty inwestuje (mogą to być akcje spółek, obligacje, lub inne produkty poza finansowe).