Porównywarka kredytowa

Typ pożyczki
Wyczyść formularz
Kwota
Okres spłaty (miesiące)

Wyniki wyszukiwania dla pożyczek i kredytów. Liczba wyników - 0.

Przydatne odpowiedzi

Przeczytaj, co warto wiedzieć oraz z czym się zapoznać na temat kredytów i pożyczek, przed ich zaciągnięciem.

Prowizja kredytowa to prowizja pobierana po udzieleniu kredytu. Najczęściej sięga ona od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Często jej wysokość uzależniona jest od kwoty kredytu (im większa, tym mniejsza prowizja), ubezpieczenia do pożyczki (często z ubezpieczeniem prowizja jest mniejsza), lecz w największym stopniu od instytucji, w jakiej zaciąga się kredyt.

Konsekwencje niespłacania w terminowy sposób kredytu mogą być naprawdę różne, w pierwszych dniach (lub nawet tygodniach) bank przypomina o konieczności uregulowania rat. Po bez skutecznym wezwaniu sprawa zostaje skierowana do sądu, a tam jest wydawany tytuł wykonawczy. Po jego uzyskaniu komornik może podjąć działania egzekucyjne.

W niektórych bankach w Polsce można wybrać opcje równych lub malejących rat. Ich forma często wpływa na wysokość łącznie zapłaconej pożyczki. Raty malejące najczęściej składają się z równej części kapitałowej oraz malejącej części odsetkowej. To wpływa na ich większą wysokość na początku okresy kredytowania oraz mniejszą wysokość w miarę upływu czasu. Raty równe natomiast składają się z większej części odsetkowej oraz mniejszej części kapitałowej na początku okresu, w miarę upływu czasu ich proporcja się zmienia.

Ubezpieczenie do pożyczki ma na calu zabezpieczenie zarówno interesów banku, jak i pożyczkobiorcy. Najczęściej zabezpiecza przed koniecznością spłaty rady w przypadku utraty pracy, w przypadku nieszczęśliwego wypadku, jak również śmierci. Niezwykle ważne jest, aby zapoznać się warunkami ubezpieczenia oraz zakresem ochrony, gdyż mogą chronić od różnych rzeczy, a niektóre poprzez wąski zakres ochrony i wiele obroszczęń być praktycznie nieskuteczne.

Niektóre banki udzielają możliwości niespłacania zaciągniętego kredytu przez pewien okres czasu. Daje to komfort, w przypadku miesiąca, w którym występują konieczność większych wydatków z budżetu domowego na zawieszenie raty najczęściej od 1 do nawet 12 miesięcy.

Nadpłacić kredyt warto ze względu na mniejsze odsetki, jakie w konsekwencji zapłacimy banku, w którym został zaciągnięty. Należy zwrócić uwagę na fakt, że niektóre banki w przypadku nadpłaty kredytu pobierają dodatkowe prowizje.